Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor radi na projektima koje finansira Evropska unija u oblastima IPA projakata, E-Cube, HORIZON 2020 i HORIZON EUROPE
Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor (MMI) je jedan od partnera projekta SCIMIN-CRM, “Sustinable & CIrcular production of MINeral Critical Raw Materials”, br. 101177746 koji finansira EU iz programskog paketa HORIZON EUROPE a kojim koordinira: “Asociacion nacional de empresarios fabricantes de aridos-ANEFA”, ES u saradnji sa: “Zabala innovation consulting SA”, ES.
Novel domestic battery grade lithium-carbonate value chain for green life.
Akronim projekta: Li4life
Institut za Rudarstvo i Metalurgiju Bor je jedan od partnera projekta Li4life, “Novel domestic battery grade lithium-carbonate value chain for green life”, kojim koordinira: International Center for Advanced Materials and Raw Materials-ICA, ES.
Činjenica je da su nalazišta litijuma unutar EU povezana sa različitim mineralizacijama u čvrstim stenama domaćinima u ležištima Li, osim iz litijumskih soli Južne Amerike i Australije. Ove mineralizacije zahtevaju poseban pristup kada se tretiranje i prečišćavanje dešavaju do nivoa kvaliteta litijum karbonata za baterije. Predlog projekta Li4Life stvara efikasne tehnologije za ekstrakciju litijuma iz siromašnih ili složenih ruda nedovoljno iskorišćenih ležišta, kao i naknadno iskopavanje jalovine, kao osnove za razvoj buduće čiste energije. Referentni objekti su potencijalno održivi litijumski projekti. Identifikovani su u Evropi od Finske na severu, preko Nemačke, Austrije i Češke u centralnoj Evrope, do Španije, Portugala i Srbije na jugozapadu i jugoistoku. Li4Life ima za cilj da pokrije potrebe industrije baterija EU i doprinese ambicioznom cilju povećanja domaće ponude u EU lokalnim sirovinama za najmanje 5% u predstojećim godinama do 2030. Ovo je moguće stvaranjem inovativnog lanca vrednosti za domaće litijumske sirovine. Li4Life-ov put do ove ambicije – nove metode procesiranja i prečišćavanje do kvaliteta litijum karbonata za baterije, za prevazilaženje postojećih barijera, odnosno, nedostatak održive društvene dozvole za rad (SLO) i usklađenosti sa zakonima i poštovanje strogih ekoloških propisa EU.
MMI Bor će u okviru projekta, od 1. marta 2024. do narednih 36 meseci, pokušati da razvije novu tehnologiju ekstrakcije za dobijanje litijum-karbonata iz rude ELB Srbija. A zatim će se vršiti kontinuirana pilot ispitivanja, uz predhodnu nabavku flotacijske opreme, na drugoj vrsti rude od izabranog evropskog partnera
Institut za Rudarstvo i Metalurgiju Bor je jedan od partnera projekta pod nazivom Building Ecosystem Integration Labs at HEI to foster Smart Specialization and Innovation on Sustainable Raw Materials – HEI4S3-RM, kojim koordinira Universidad de Oviedo.
Međunarodna saradnja za čistije vode
Interreg-IPA Program prekogranične saradnje Rumuniјa-Srbiјa
Projekat RORS-337: „Rumunsko Srpska mrežna saradnja za procenu i širenje svesti uticaja rudarskih aktivnosti u rdinicima bakra na kvalitet vode u pograničnom području“ (RoS-NET2)
Interreg-IPA Program prekogranične saradnje Rumuniјa-Srbiјa
Projekat RORS-308: Formiranje mreže za unapređenje zaštite životne sredine od zagađivača u rudarskim prekograničnim oblastima (NETMIN)
Katastar rudarskog otpada Republike Srbije je projekat čiji cilj je dalji razvoj i unapređenje sistema upravljanja rudarskim otpadom u Republici Srbiji kroz izradu inventara – katastra rudarskog otpada
Program: SATREPS (Science and Technologically Research Partnership for Sustainable Development) – Japan
Pole of Collaboration in New Functional Alloys
Cross boorder cooperation Romania-Serbia
Promoting new ecologic filler alloys for soldering, based on the non-ferrous ore of the Romanian-Serbian cross-border area
Selenium as an Essential Natural Microelement for the Human Health Protection
Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor radi na projektima koje finansira resorno Ministarstvo nauke Republike Srbije u oblastima: